https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Śmieci skrzydeł nie mają

 
Zapraszamy do kultowego schroniska Andrzejówka w Rybnicy Leśnej w Gminie Mieroszów. To właśnie tu 7 marca zostanie zainaugurowany ogólnopolski edukacyjny projekt pt. „Śmieci skrzydeł nie mają!” – zabierz je ze sobą na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady.
 
– W ramach tej inicjatywy w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami, na wyznaczonych górskich trasach oraz przy wejściach do górskich parków narodowych zostaną zamontowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater naszej akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który będzie zachęcać do troski o ich czystość. 7 marca 2018 r. (środa) o godz. 9.30 przy rozwidleniu szklaków w Sokołowsku zaczniemy naszą wyprawę do schroniska Andrzejówka. Poprowadzą nas Dominik Dobrowolski (wrocławski ekolog i podróżnik – pomysłodawca akcji) oraz Marcin Fila – lokalny sudecki przewodnik. Najaktywniejsi uczestnicy wyprawy dostaną pamiątkowe koszulki z orłem przednim – symbolem akcji, a w schronisku oczywiście wszyscy otrzymają gorącą herbatę i pyszny poczęstunek. Kiedy dotrzemy na miejsce, ok. godz. 11:30 rozpocznie się spotkanie dla dziennikarzy, a także miłośników gór i sudeckiej przyrody. W czasie konferencji opowiemy o naszej inicjatywie i oczywiście zachęcimy – za pośrednictwem mediów – do nieśmiecenia, do selektywnej zbiórki i recyklingu. Andrzejówka będzie pierwszym schroniskiem w Polsce, które zainicjuje cykl kolejnych akcji pt. „Śmieci skrzydeł nie mają”. Planujemy, aby orzeł przedni pojawił się w minimum 500 miejscach (schroniska, szlaki górskie, parki narodowe…) od Sudetów po Bieszczady.  Będziemy także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować edukacyjne akcje dla szkół i organizacji społecznych – mówi Piotr Drozdowicz, asystent akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”.
Koalicja Recykling Górom to obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit.
– Wśród nas są ngo’s, samorządy, media i osoby prywatne. Do działań oczywiście mogą się przyłączać Wszyscy, którym na sercu leży czystość gór! Zapraszamy oczywiście także darczyńców. Pierwszą organizacją, która nam pomaga, jest Fundacja PlasticsEurope Polska – dodaje Piotr Drozdowicz.
Czy problem śmieci w górach jest poważny?
– Tak, każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich szlakach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie parki narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci (wystarczy, jeśli zabiorą swoje śmieci) do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy utworzyli Koalicję Recykling Górom. Pomysł polskiej edycji akcji „Śmieci skrzydeł nie mają” narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja „I rifiutti non hanno le ali” – wyjaśnia Dominik Dobrowolski, który reprezentuje Koalicję Recykling Górom i jest pomysłodawcą akcji.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty