Tygodnik DB2010

Bajkowy comber

Od ponad dwudziestu lat, w tłusty czwartek do Boguszowa-Gorc licznie zjeżdżają panie aby hucznie obchodzić tradycyjną Babską Biesiadę Combrową. Boguszowski Comber, odbywający się w Szybie „Witold” to najstarsza i najbardziej popularna zabawa kostiumowa tego typu w regionie.

 

Rokrocznie, zgodnie z prastarymi, combrowymi zasadami tłumnie biesiadują tu panie z całego powiatu wałbrzyskiego (i nie tylko). Tegoroczna, XXIII Babska Biesiada odbyła się w klimacie baśniowym, więc Boguszów-Gorce opanowały królewny, smerfetki, dobre wróżki i pokraczne wiedźmy. Pojawiła się też Fiona, Czerwony Kapturek, szalony Kapelusznik, Kot w Butach, Cruella de Mon i wiele, wiele innych. Jak co roku były wspólne śpiewy, tańce z kukłą combrową i frywolne konkursy. Nowicjuszki złożyły uroczystą przysięgę, a dla niepokornych przygotowano dyby, klęczenie na grochu i wtrącanie do lochu. Odbył się też bajeczny turniej rycerski, a na śmiałków czekała podróż na latającym dywanie. Spokoju nie zaznali też zaproszeni na biesiadę nieliczni mężczyźni. Jak tradycja karze, obcięto im zwisy męskie oraz przymuszono do złożenia przysięgi bezwzględnego posłuszeństwa wobec zebranych na imprezie dam. O combrowy porządek imprezy zadbały: Halina Krysta, Maria Burzyńska oraz Katarzyna Bernaś, a do tańca zagrzewał wszystkich zespół Sekret. W nagrodę za wspólne biesiadowanie w Bajecznym Grodzie Boguszów Gorce wszystkim uczestniczkom imprezy wręczono pamiątkowe, combrowe kufle.

– Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” oraz Gmina Boguszów-Gorce już dziś zapraszają na kolejną 24 Babską Biesiadę Combrową, która odbędzie się w tłusty czwartek w 2019 r. pod hasłem: „na oskarowej gali wśród gwiazd kina i seriali”. Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania za twórczy wkład w realizację 23 Bajkowej Babskiej Biesiady Combrowej: Przewodniczącej Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc Sylwii Dąbrowskiej, radnej Renacie Stec oraz Annie Barczuk, Teresie Kozickiej, Bożenie Czajce, Magdzie Ślebioda – podkreślają zaangażowane w organizację combrowe baby.

(RED)

comber 2018

Uczestniczki 23 Bajkowej Babskiej Biesiady Combrowej w Boguszowie – Gorcach.

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej