Tygodnik DB2010

Uważaj na czad!

 

Znaczący spadek temperatur powoduje konieczność dogrzewania mieszkań, a to często zwiększa ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

 

Tlenek węgla może zabić w każdym momencie. Jest on bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Dlatego, aby zapobiec tragedii, warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji oraz pieców gazowych, które służą nam do ogrzewania mieszkania.

– Jesteśmy w środku okresu grzewczego, dlatego zwracamy się po raz kolejny do wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego z apelem. Pamiętajmy, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych. Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie się tzw. „czadem”, który w zależności od stężenia doprowadza do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką, a nawet zgonem. Należy także w ciągu dnia kilka razy przewietrzyć mieszkanie. Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Konserwację pieca gazowego oraz instalacji gazowej powinien wykonać specjalista. To samo dotyczy sprawdzenia przez kominiarza,  czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania. Jeżeli nie mamy wymaganych uprawnień, nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw instalacji gazowej. Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonej kuchenki gazowej, czy też piekarnika. Przypilnujmy dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach. Do pieców węglowych nie wrzucajmy wszystkiego, co się da. Sami nie zaśnijmy z papierosem odpalonym w ręku, który może spowodować pożar. W przypadku gorszego samopoczucia wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla niezwłocznie udajmy się do lekarza – wyjaśnia sierż. szt. Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

(RED)

 

podnosnik strazacki bialy orzel sokolowsko

Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej