Tygodnik DB2010

Serca zagrały w orkiestrze

W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej po raz kolejny uzbierano rekordowe kwoty podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Orkiestra pod batutą Jerzego Owsiaka zagrała dla wyrównania szans w leczeniu noworodków, by doposażyć oddziały szpitalne w specjalistyczny sprzęt, ratujący życie i zdrowie dzieci.

 

WAŁBRZYCH

 

– W wałbrzyskim Sztabie WOŚP kwota wynosiła 137517,34 zł plus waluta obca. Będzie rekord wciąż liczymy. Najmłodszy nasz wolontariusz Jerzy Tomaszewski miał dwa lata. Tuż przed koncertem zespołu Łzy padły rekordowe sumy: Złote Serduszko zostało wylicytowane za 4000 zł, Góra Chełmiec za 900 zł, a wyjazd w Tatry za 2300 zł. Najmniejsza koszulka (taka dla niemowlaka) sygnowana logiem WOŚP została wylicytowana podwójnie za łączną kwotę 450 zł. Marionetka, podarowana tradycyjnie przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, osiągnęła zawrotną cenę 500 zł. Gwiazda wieczoru, zespół Łzy, dała czadu, a prowadzący- Krzysztof Chwaliński i Krzysztof Grabowski też nie próżnowali, co widać po osiągniętych kwotach podczas licytacji. Kto nie zdążył –  ma jeszcze szansę zyskać fanty i wspomóc Fundację WOŚP. Licytacje potrwają do końca tygodnia. Zaglądajcie na nasze licytacje, które będą na bieżąco aktualizowane. Mamy śliczny złoty pierścionek z brylantem oraz odkrywanie tajemnic złotego pociągu, trener personalny z księdzem… Wałbrzych grał w Starej Kopalni, w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Przychodnia Zdrowia na Piaskowej Górze zaprosiła na specjalistyczne badania. Wolontariusze zbierali pieniądze także m.in. w: Muzeum Porcelany i zamku Książ. Nasze miasto swoje koncertowanie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zakończy 21 stycznia o godz. 18.00 meczem koszykarzy drugoligowego zespołu Górnik Trans eu kontra kibice, który odbędzie się w Hali Wałbrzyskich Mistrzów przy ul. Wysockiego 11A. Wejście na mecz za wrzut do puchy. Przybywajcie! Dziękujemy wolontariuszom, wszystkim, którzy nam pomagali podkreśla Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

 

BOGUSZÓW-GORCE

 

Wielkie granie w Boguszowie-Gorcach rozpoczęło się już w sobotę od wczesnych godzin porannych, gdzie przed Miejską Biblioteką Publiczną można było za przysłowiowy ,,wrzut do puszki” nabyć przepyszne ciasta domowego wypieku przygotowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boguszowie-Gorcach. Tego samego dnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej MBP-CK odbył się pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Mistrzów Tańca Turniejowego Klasy A: Dominiki Trzemżalskiej oraz Piotra Brącela. W przerwach licytację prowadziła brawurowo gwiazda scen operowych i teatrów muzycznych Naira Avazyan.

14 stycznia od rana do późnego popołudnia zagrano zarówno w Szybie „Witold” jak i w MBP-CK. Na „Witoldzie” dla sympatyków wielkoorkiestrowego grania zorganizowano imprezę otwartą. Było magicznie, tanecznie i z poczuciem humoru. Dla najmłodszych zaprezentował się iluzjonista Michał Sośniak oraz Karolina Dziewońska z Centrum Animacji Karolandia. Dla starszych widzów wystąpili tancerze ze Szkoły Tańca Cordex. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbał doskonale znany mieszkańcom Boguszowa-Gorc zespół Sekret. Niekwestionowaną gwiazdą imprezy była jednak finalistka Mam Talent, wicemistrzyni Polski Pole Dance – Berenika Nienadowska. Każdy mógł także (za przysłowiowy wrzut do puszki) otrzymać własną „portreturkę” – satyryczny portret przygotowany przez Jana Walkowiaka. Tradycyjnie podczas imprezy odbyły się oczywiście licytacje, które z przymrużeniem oka poprowadził znany kabareciarz Jarek Marek Sobański (kabaret Zachodni).

W Miejskiej Bibliotece Publicznej bajkowy nastrój tego dnia zapewnili animatorzy z wałbrzyskiej grupy Kamayu Art. Wesołe dzieci z pomalowanymi buźkami i kolorowymi balonami na pewno zapamiętają boguszowski finał WOŚP. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli skorzystać również z instruktażu udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, którego udzielali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Boguszów oraz obejrzeć premierowy spektakl teatru Krewni i Znajomi Królika „Trzech Rozbójników”. Podczas obu imprez spróbować można też było przepysznych, domowych ciast, które zapewnili rodzice uczniów PSP nr 5, Gimnazjum nr 2, mieszkanki Boguszowa-Gorc oraz Stowarzyszenie „Boguszowska Szóstka”. W obu Sztabach kwestowali też przez cały dzień dzielni wolontariusze.

– Dzięki doskonałej organizacji akcji obu Sztabów oraz hojności mieszkańców udało się zebrać ponad 43 000 zł. Z samych licytacji uzyskano blisko 22 000 zł. Najdrożej wylicytowane przedmioty tegorocznego WOŚP to złote serce (3 600) i złoty pierścionek (1 500) z pracowni jubilerskiej Wiesława Cozaca, oraz wczasy w Bułgarii z Duo Travel (1500 zł). CKK Witold oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Boguszowie-Gorcach składają serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom, ofiarodawcom oraz licytującym – podkreślają organizatorzy finału WOŚP w Boguszowie-Gorcach.

WOSP 2 boguszow 2018

Czarny Bór

 

– Zebraliśmy 21 086,43 zł, a największa kwota jaką udało nam się uzyskać z licytacji należy do Wójta Gminy czarny Bór – Adama Góreckiego za obraz „Dialog Drzew” – mówi Renata Chruszcz, dyrektor Biblioteki i Centrum kultury w Czarnym Borze, gdzie finał WOŚP zorganizowano po raz pierwszy.

Na licytacje zostały wystawione dwa torty, kilkanaście obrazów, a dużym powodzeniem cieszyły się gadżety WOŚP i warsztaty z Julią Cymbaluk. Były dwa stoiska z ciastami upieczonymi przez studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze, „Grzędowianki” oraz członków Stowarzyszenia Atrakcyjni. Wystąpił dziecięcy czarnoborski klub karate „SHIN”, zapaśniczy klub „Heros”, dziecięca czarnoborska grupa taneczna, dzieci z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze, uczniowie Szkoły Tańca J.J. Homoncik oraz zabawy z dziećmi poprowadziła Karolandia. W punkcie czarnoborskich biathlonistów UKN Melafir można było spróbować swoich sił strzelając z broni laserowej, a także pomalować paznokcie i zrobić dzienny makijaż w kąciku kosmetycznym, ozdobić piernikowe serduszka przekazane przez Piekarnię Frąckowiak, zagrać w gry planszowe, poczuć się jak gwiazda na czerwonym dywanie w „Alei Gwiazd” czy spróbować pierwszej pomocy w punkcie Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Po raz pierwszy organizowaliśmy finał i frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Czarnoborzanie otworzyli swoje serca, bo z samych licytacji zebrane zostało ponad 10 tysięcy złotych. Na sam koniec, jak na każdym finale w Polsce odbyło się „Światełko do nieba”, w którym uczestniczyły 3 wozy Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaczkowa, Witkowa i Borówna. Nasz czarnoborski sukces 26. Finału WOŚP jest dziełem wielu osób. Tak wielu, że nie sposób wymienić. Dziękujemy każdemu, kto w jakimkolwiek stopniu przyczynił się do krzewienia idei WOŚP, która jest ponad wszelkimi podziałami. Szczególne podziękowania dla wszystkich którzy byli z nami w ten niezwykły dzień, podzielili się swoimi pieniędzmi wrzucając je do puszki lub licytując hojnie na aukcjach. Nasza praca zaczyna się zaraz po zakończeniu 26 Finału, bo teraz – mając za sobą pierwsze doświadczenie – wiemy, że musimy już zacząć zbierać fanty i gromadzić pomysły na następny finał – dodaje Renata Chruszcz.

 

Głuszyca

 

Głuszyczanie po raz kolejny nie zawiedli i wsparli WOŚP kwotą w wysokości 8454,45 zł. W czasie głuszyckiego finału 14 stycznia w Centrum Kultury można było zobaczyć m.in. występ Natalii Szubert w choreografii Jadwigi Szwebs. Dla publiczności pięknie zagrali na gitarze Dorota Kraczek, Bartosz Makułowicz oraz  Przemysław Ciura wraz ze swoim instruktorem Marcinem Zalesiem. W radosny nastrój wprowadziły publiczność dwie grupy tańczące zumbę – dzieci i dorośli przygotowani przez instruktorkę zumby Magdalenę Truszczyńską. Na scenie pojawili się także Magdalena Jelewska, Milena Rudzka, Dominika Grzesiak, Ola Harasimowicz, Marcelina Popik, Milena Smusz, Nikola Ilnicka i Bartek Warszczuk – młodzi głuszyccy wokaliści, których do występu przygotował nauczyciel śpiewu Radosław Zychal.

W czasie finału zebrano 1.150 zł z samych licytacji.  Zbiórkę dla głuszyckiego sztabu WOŚP wsparli również organizatorzy i zawodnicy III Zimowego Biegu Koliby Łomnickiej, którzy wylicytowali przedmioty na kwotę prawie 500 zł. Na licytację burmistrz Głuszycy przekazał dwa honorowe numery startowe na cieszący się wielką popularnością IV maraton pieszy „Sudecka Żyleta”, który wyruszy 17 lutego.

Sztab wolontariuszy dzielnie pracował i zbierał pieniądze do puszek na terenie naszej gminy. Wśród wolontariuszy znalazł się także burmistrz Głuszycy Roman Głód wraz z żoną Iwetą. Za każdy kwotę przekazaną na rzecz WOŚP serdecznie dziękujemy. Wielkie podziękowania dla wszystkich wolontariuszy i szefowej głuszyckiego sztabu Doroty Link-Niedzielskiej oraz dyrektor CK-MBP Moniki Kulus wraz ze swoimi współpracownikami: Klaudią Chętkowską, Renatą Gratzke, Renatą Sokołowską, Armandą Maciejczak, Marzenną Klann i Grzegorzem Bachmatiukiem. Do zobaczenia za rok!

 

Mieroszów

 

– Dziękujemy, że graliście z nami! To dzięki Waszemu wsparciu Gminie Mieroszów kolejny raz udało się uzbierać rekordową kwotę – w tym roku to ponad 14 tys. zł! Jesteście wielcy. To był weekend pełen wrażeń i emocji – mówią organizatorzy dwudniowego finału WOŚP w Mieroszowie, gdzie gwiazdą był zespół Acid Drinkers.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tegoroczny WOŚP w Gminie Mieroszów. Szczególnie niesamowitym wolontariuszom, świetnej załodze Mieroszowskie Centrum Kultury oraz właścicielowi Piwnica pod Zielonym Kotem. Pokłony również dla wszystkich licytacyjnych fantodawców oraz scenicznych artystów. Ogromne podziękowania dla Acid Drinkers i wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tego koncertu. Brawo! – mówi Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa.

 

SZCZAWNO-ZDRÓJ

 

– Szczawieńscy wolontariusze WOŚP, pod kierownictwem Justyny Stachowiak, szefowej sztabu z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju zebrali, w tym roku 16 629 zł + walutę obcą. To piękny wynik! Gratulujemy wytrwałości w kwestowaniu! Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju, wzorem lat ubiegłych, ufundował tym, którzy się do tego przyczynili, ciepły posiłek i herbatę. Dziękujemy wszystkim za szczodre sera – podkreśla Karolina Tomza z Urzędu Miejskiego w Szczawnie – Zdroju.

 

ŚWIEBODZICE

 

Świebodzice znów pobiły rekord zbiórki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez cały dzień w hali OSIR i wokół obiektu odbywało się mnóstwo fantastycznych wydarzeń, którym towarzyszyła m. in. zbiórka krwi, robienie najdłuższego ogona latawca, nauka pierwszej pomocy i wiele innych. Jak się bawią i pomagają Świebodzice zobaczyła cała Polska na antenie TVN, TVN24 i TTV.

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świebodzicach zgromadził, jak co roku, tłumy mieszkańców miasta, chcących wesprzeć orkiestrę, a przede wszystkim cel zbiórki, czyli wyrównanie szans leczenia noworodków. Już od godz. 10:00 rozpoczęło się wielkie granie – ruszył Moto WOŚP, czyli atrakcje motoryzacyjne: przejazdy motocyklami, quadami, off road taxi, nauka jazdy, w tym kontrolowanego poślizgu i wiele innych. Gościem specjalnym Moto WOŚP był Damian Rajczyk, utytułowany quadowiec, który przekazał na licytację swoje liczne trofea.

Główne wydarzenia świebodzickiego finału odbywały się w hali OSiR sp.z o.o., tu grały zespoły rockowe, odbywały się liczne kiermasze, można było postrzelać z łuku czy zagrać w hokeja. Na łasuchów czekały pyszne wypieki, przygotowane przez szkoły i organizacje. Przez cały czas trwania imprezy powstawał najdłuższy ogon latawca.

Świebodzicki Finał otworzyli uroczyście: Zofia Marek, szefowa sztabu oraz burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, który od lat wspiera orkiestrę i jest honorowym patronem wydarzenia.

– Jesteśmy tu, by pomagać, wesprzeć piękny cel. Dziękuję całemu sztabowi, Pani Zosi za wielkie zaangażowanie, i wszystkim Państwu – mówił burmistrz. W rozpoczęciu wziął udział także ordynator oddziału geriatrii świebodzickiego szpitala Mikulicz, doktor Robert Bywalec, który poinformował, że dzięki wparciu WOŚP szpital otrzymał sprzęt za ponad 300 000 zł.

Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia była oczywiście licytacja darów od Przyjaciół WOŚP, która w tym roku miała wyjątkowo dużą frekwencję. Licytowano biżuterię, obrazy, gadżety Orkiestry a także vouchery, m. in. przekazany przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza voucher na Dzień z Burmistrzem Miasta.

– Dziękuję świebodziczanom, znów pokazaliśmy, jakim jesteśmy spaniałym miastem i jak wyjątkowi ludzie tu mieszkają, z wielkimi sercami, za co bardzo, bardzo dziękuję – mówi Zofia Marek, szefowa świebodzickiego sztabu WOŚP. – Dziękuję wspaniałym wolontariuszom, młodzieży ze świebodzickich szkół i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli Orkiestrę.

Podczas finału odbyła się także zbiórka krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach. Zebrano blisko 14 litrów bezcennego leku.

Deklarowana kwota zbiórki w Świebodzicach to 92 768,42 zł oraz około 1600 zł z licytacji prowadzonej jeszcze w Internecie. Rok temu zebraliśmy ponad 76 tys. zł.

 

WALIM

 

Spore sumy pochodzące z działań walimskiego sztabu, zasilą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w 2018 roku. Działo się wiele, a mieszkańcy gminy jak co roku okazali się bardzo hojni. Pobite zostały rekordy!

Gmina rok w rok aktywnie uczestniczy w graniu dla Orkiestry Jurka Owsiaka. 14 stycznia także wzięliśmy udział w 26. edycji WOŚP. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się koszulki, kubek 26. Finału, pamiątkowy medal, który sztab otrzymał w roku ubiegłym, zestaw książek o gminie, czy rękodzielniczy “Sowiszon”, czyli gminna maskotka. Nie zabrakło także licytacji przepysznych napojów, w tym nalewki wyprodukowanej przez przyjaciela gminy – Pana Jurka. Z trunków najlepiej sprzedała się palinka węgierska przekazana przez radną Danutę Szczęśniak, którą za sumę 320 zł wylicytowała Maria Radlińska i którą raczyć się będą walimscy seniorzy. Dodatkowo licytować można było w internecie, gdzie z inicjatywy Pawła Brzozowskiego, dyrektora CKiT w Walimiu, pod młotek poszedł tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Grodno. Ta propozycja również cieszyła się zainteresowaniem. Ostatecznie zaszczytny tytuł osiągnął cenę 2025 zł. A wylicytował go Zbigniew Skorupa z Brzegu Dolnego.

Do akcji jak co roku przyłączyła się Publiczna Szkoła Podstawowa w Walimiu, która sprzedawała ciasta pieczone przez rodziców.

– Serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom szkoły oraz nauczycielom: Izabeli Woldan, Magdalenie Ciołkowskiej, Sylwii Szymańskiej i Katarzynie Flis. Podziękowania dla darczyńców: Barbary Kręciproch, Anny Nosal, Jerzego Ignaszak, Magdaleny Ignaszak, Jolanty Raczyńskiej, Danuty Szczęśniak, Galerii Rękodzieła „Pokrewieństwo Dusz”, Walimia Rajdowego, Browaru Domowego z Niedźwiedzicy, Marcina Waligóry, Uli Chrzanowskiej – jednym tchem Wioletta Sowa wymienia osoby, bez których walimski sztab nie mógł tak prężnie działać.

Dodatkowo kwotą 144 zł WOŚP wsparło Kółko Charytatywne Gimnazjum z Walimia, natomiast uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Walimiu wykonali aniołki z masy solnej i dzięki temu dorzucili do wspólnej puli 259,60 zł. W Gminie Walim pieniądze do puszek dzielnie zbierali wolontariusze: Eryk Sowa – 1054,51 zł oraz Maja Bereś – 841,70 zł.

Po raz kolejny do zbiórki aktywnie włączył się Walim Rajdowy, który oferował przejazdy z kierowcami rajdowymi. W tym roku wyjątkowo do pełnych emocji przejażdżek zaproszono aż 6 amatorów szybkiej jazdy. Są to: Alek Terlecki , Karol Zajączkowski (w zastępstwie za zapowiadanego wcześniej Maćka Wiatraka), Jarosław Niedźwiedzki, Roman Romelczyk, Krzysztof Chmielewski oraz Marcin Żarnowski.

– W tym roku pobiliśmy rekord! Naprawdę jestem dumny! Ponad 5 tysięcy złotych od amatorskiej grupy, to chyba dobry wynik. Suma zebrana na przejazdach to 3450 zł i 10 euro. Z licytacji numeru 1 cyklu Rajdowego Pucharu Sudetów na rzecz WOŚP przekażemy 1575 zł, a dodatkowo 350 zł za wylicytowany tort, który podzieliliśmy między wszystkich, którzy przybyli na aukcje – cieszy się Waldemar Kołodziej.

– Podsumowując: udało się nam zebrać 14 887,45 zł, 10 euro i złoty pierścionek (w tym motoorkiestra: 3450,00 i 10 euro). Najlepiej „sprzedał” się oczywiście Kubek 26. Finału i tradycyjnie wylicytował go Adam Hausman za kwotę 710 zł – wylicza Wioletta Sowa z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

(RED)

Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej