Tygodnik DB2010

Magiczna matematyka w PSP 6 w Boguszowie Gorcach

Dzięki wsparciu mBanku i jego programowi grantowemu w I semestrze r. szk. 2017/2018 dwudziestu czterech uczniów z klas 5 – 7 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie- Gorcach, brało udział w dodatkowych zajęciach pt.” Magiczna matematyka- czyli różne aspekty zastosowania matematyki”.

 

Jak pozyskaliśmy prawie 5000 zł dofinansowania?

 

Już od czterech lat Fundacja mBanku koncentruje swoje wysiłki na wspieraniu nauki matematyki, oferując pasjonatom tej dziedziny różne formy wsparcia, a jej kluczowym dzieleniem jest program grantowy mPotęga, który popularyzuje matematykę wśród uczniów, zachęca nauczycieli, rodziców oraz pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu.

Program obejmuje dzieci uczące się co najmniej w 4. klasie szkoły podstawowej oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. O granty mogą ubiegać się szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie, biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. (Więcej informacji na stronie www.mpotega.pl)

 

Na czym polegał nas projekt?

Dzięki dofinansowaniu uczniowie oprócz zajęć na ternie szkoły mogli wziąć udział w cyklu zajęć w wałbrzyskim Explora Park, min. „Mozaiki i parkietarze”, „Lustrzane odbicia” i „Twierdzenie Pitagorasa”, które udało nam się połączyć z ogólnopolskimi obchodami „SPiN DAY”. Opiekunem projektu w szkole była nauczycielka matematyki Pani Ewa Żuk.

W wałbrzyskim Explora Parku wszystkie lekcje upłynęły na pokazach i warsztatach związanych z matematyką . Podczas zajęć prowadzonych przez animatorów uczniowie przekonywali się, że matematyka może być świetną zabawą. Nie zabrakło interaktywnych zadań i prezentacji o praktycznym charakterze, wymagających od uczestników szczegółowej analizy i logicznego myślenia. Nie zabrakło też dobrej zabawy, połączonej z nabywaniem wiedzy.

Natomiast Patrycja i Vanessa, uczennice klasy piątej, budując most wyrównały dotychczasowy rekord.

Na zajęciach uczniowie, pracując w dwóch grupach, tworzyli mozaiki i parkietarze, oraz albumy, a najlepsze prace zostały nagrodzone . Uczniowie z II grupy dodatkowo rozwiązywali zadania pt. „Procentowy zawrót głowy” i wykonywali w domu plakaty dotyczące procentów. Największą nagrodą dla uczestników było rozwinięcie umiejętności matematycznych, praca w grupie rówieśniczej oraz nauka poprzez zabawę i doświadczenie.

 

WYNIKI KONKURSÓW

Konkurs I- projekt pt. „Mozaika lub parkietarze”

Gr.I

I miejsce – Patrycja Stefanowicz kl.5

II miejsce – Vanessa Świstuń kl.5

III miejsce – Martyna Czapska kl.6

 

Gr.II

I miejsce – Natalia Filipecka kl.7

II miejsce – Karol Konieczny kl. 6

II miejsce – Weronika Dąbrowska kl.7

 

Konkurs II- Album pt.” Symetria w otaczającym nas świecie”- prace wykonane w programie Word w korelacji z Paint

Gr.I

I miejsce – Bartłomiej Piotrowski kl.5

II miejsce – Oliwier Marciniak kl.5

III miejsce – Kinga Śmierciak kl.6

 

Konkurs II- Album pt.” Bryły obrotowe w otaczającym nas świecie”- prace wykonane w programie Word w korelacji z Paint

Gr.II

I miejsce – Natalia Filipecka kl.7

II miejsce – Maria Cieśnicka kl.7

III miejsce – Julia Maciołek kl.7

 

Wszystkie materiały niezbędne do wykonywania prac uczniowie otrzymali w ranach dofinansowania. Albumy i wykonane przez uczniów plakaty posłużą jako materiały dydaktyczne na zajęcia z matematyki. Obecnie na korytarzach szkoły można podziwiać część uczniowskich prac.

Szkoła planuje zorganizować podobne zajęcia oraz wyjazdy do Expolra Parku dla młodszych uczniów w przyszłym roku szkolnym.

 

Ewa Żuk – nauczyciel matematyki w PSP 6 w Boguszowie – Gorcach

Laureaci konkursow sp 6 boguszow

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej