Tygodnik DB2010

XV Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne. URATOWANI

 

Fababerie 2017

Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne, ulubiony festiwal wałbrzyszan, obchodzi XV urodziny. Hasło, które będzie towarzyszyć nam podczas tegorocznej edycji festiwalu, odnosi się zarówno do sytuacji teatru i festiwalu, jak i do naszych – wspólnych – tęsknot. Hasło URATOWANI mówi o nadziei.

 

Wspólnym mianownikiem festiwalowych przedstawień, koncertów, monodramów, szkolnych dyplomów, nowych form, spotkań w Klubie Festiwalowym jest chęć porozumienia. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom naszych widzów, chcemy poszukać – nawet skromnych – okazji do spotkania, chwilowego, przelotnego zjednoczenia – i w tych trudnych czasach zaproponować widzom, artystom i samym sobie – minimum przestrzeni wspólnoty i RATUNKU.

 

REPERTUAR XV FANABERII

 

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Finał WCZUJ SIĘ!↔PRACOWNIA EMPATII / PREMIERA

reżyseria i dramaturgia: Dorota Kowalkowska, Dorota Ogrodzka, Sebastian Świąder

przestrzeń: Grzegorz Layer / muzyka: Marek Kocoń / wideo: Piotr Kędzierski

Finał międzypokoleniowego projektu performerskiego, czyli premiera edu! Mieszkańcy Wałbrzycha i regionu, w różnym wieku, pracowali wspólnie nad wielkim i osobistym wydarzeniem na pograniczu teatru i performance’u. Na warsztat wzięli temat empatii i to, czy umiemy ze sobą rozmawiać. Aby to sprawdzić, zbudowali maszynę czasu, do której może wejść każdy z nas. Spektakl pod opieką Doroty Kowalkowskiej, Doroty Ogrodzkiej i Sebastiana Świądra, będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w naszym regionie. Projekt WCZUJ SIĘ!↔Pracownia Empatii realizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu EDUKACJA KULTURALNA Narodowego Centrum Kultury. Współfinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

1 grudnia 2017 // godz.17.00 // Duża Scena // premiera

2 grudnia 2017 // godz.12.00 // Duża Scena

 

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Współczesny w Szczecinie

LORD JIM. ĆWICZENIA Z CZYTANIA POWIEŚCI JOSEPHA CONRADA / PREMIERA

autor: pilgrim/majewski (na podstawie „Lorda Jima” Josepha Conrada)

reżyseria: Maciej Podstawny / scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek /

muzyka: Kamil Tuszyński i Ewa Gądek / wideo: Amadeusz Nosal / asystent reżysera: Łukasz Zaleski

obsada: Maria Dąbrowska [TWSz], Michał Kosela, Karolina Krawiec, Barbara Lewandowska [TWSz], Maciej Litkowski [TWSz], Grażyna Madej [TWSz], Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz

Spektakl inspirowany jedną z najgłośniejszych powieści w historii literatury. Ponadczasowa opowieść o honorze i sumieniu dzieliła Polaków przez cały XX wiek. Dla jednych inspiracja do powstańczej walki, dla innych świadectwo „moralnej miałkości kapitalizmu”. Co mówi nam dziś wielki polsko-brytyjski pisarz Joseph Conrad i jak bardzo się z nim nie rozumiemy? Jaki jest mechanizm budowania i burzenia pomników bohaterów? Czy w teatrze da się uciec od polityki i historii i czy – w tak niespokojnym świecie – należy w ogóle próbować?

Spektakl powstał w ramach programu CONRAD/SZANIAWSKI 2017 – Rok Conradowski w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z grantu Instytutu Książki w Krakowie oraz dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

1 grudnia 2017 // godz. 19.00 // Scena Kameralna // premiera

2 grudnia 2017 // godz. 17.00 // Scena Kameralna

 

ŻYCIE JEST BAJKĄ

tekst: Dubravka Ugrešić / tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćrlić / reżyseria: Daria Kopiec

muzyka na żywo: Joanna Halszka Sokołowska

obsada: Danuta Stenka, Joanna Halszka Sokołowska

Danuta Stenka, aktorka najważniejszych reżyserów i teatrów (Teatr Narodowy, Rozmaitości, Nowy w Warszawie), w skromnej, precyzyjnej formie odkryje przed widzami zawiły problem kobiecego ducha. Pokaz ma formę performatywnego czytania-koncertu z muzyką live i projekcjami.

2 grudnia 2017 // godz. 19.00 // Duża Scena

 

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

POLONEZ ALLA POLACCA NA NIEMIECKĄ NUTĘ

reżyseria i tekst: Sebastian Majewski / koordynacja: Filip Pawlak

obsada: Paula Gogol, Katarzyna Koziorz, Aleksandra Nowakowska, Paulina Nowicka, Izabela Perez, Anna Szpaczyńska, Nicol Wesołowska, Wojciech Marek Kozak, Paweł Kozłowski, Oscar Mafa, Bartłomiej Mieszczak

Przedstawienie POLONEZ ALLA POLACCA jest wypowiedzią młodych ludzi wobec utopii – odległych z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości pojęć takich jak: komunizm, socjalizm, demokracja ludowa, kolektywność, klasa społeczna, internacjonalizm oraz równość. Spektakl, inspirowany twórczością wielkiego poety teatru Heinera Müllera, jest próbą rozmowy młodych obywateli na temat historii i rezonujących w nich wspomnień i narracji rodziców i dziadków.

3 grudnia 2017 // godz.18.00 // Scena Kameralna

 

Teatr Nowy w Zabrzu

WYSOKIE NAPIĘCIE

tekst i reżyseria: Zbigniew Stryj / scenografia: Grupa Dekoratornia 93 / kostiumy: Justyna Chruślicka

obsada: Magdalena Waligórska, Mateusz Lisiecki, Zbigniew Stryj

Teatr Szaniawskiego mruga okiem do widzów i wraz z Teatrem Nowym w Zabrzu zaprasza na teatralny deser. Trójkąt małżeński, sprawny scenariusz, precyzyjna gatunkowa forma: prześmieszna opowieść o problemach małżeńskich, namiętności i zgubnych przyzwyczajeniach. Teatralny deser w gwiazdorskiej obsadzie.

3 grudnia 2017 // godz.19.30 // Duża Scena

 

Teatr Współczesny w Szczecinie

KALIFORNIA. NIEŚMIERTELNI

tekst: Justyna Litkowska / reżyseria: Szymon Kaczmarek / projekcje: Kinga Dalska

obsada: Maciej Litkowski

Niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci-kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor – Maciej Litkowski.

4 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

 

Teatr Polski w Poznaniu

MYŚLI NOWOCZESNEGO POLAKA. ROMAN DMOWSKI (NIEAUTORYZOWANA BIOGRAFIA)

reżyseria: Grzegorz Laszuk / dramaturgia: Anna Wojnarowska / muzyka: Bartek Rączkowski i zespół aktorski / ruch sceniczny: Weronika Pelczyńska, Aleksandra Osowicz / wideo: Adrian Cognac, Magdalena Mosiewicz / reżyseria świateł: Karolina Gębska / kostiumy Ewelina Ciuchta

obsada: Jakub Papuga, Monika Roszko, Paweł Siwiak, Anna Wojnarowska

Przy akompaniamencie gitary, saksofonu i trąbek wystąpią przed Państwem: Roman Dmowski i Hannah Arendt. Ich biografie w rzeczywistości nigdy się nie przecięły. Intensywny, nasycony kontrowersjami musical, w którym myśli nie krępują się żadnymi względami!

4 grudnia 2017 // godz. 19.30 // Duża Scena

 

Stowarzyszenia Kolektyw 1a w Poznaniu

DELFIN, KTÓRY MNIE KOCHAŁ

reżyseria: Magda Szpecht / dramaturg: Szymon Adamczak / muzyka i wideo: Karolina Mełnicka

obsada: Jaśmina Polak, Jan Sobolewski, Angelika Kurowska / Sonia Roszczuk

W latach 60-tych XX wieku, NASA obok programu kosmicznego uruchomiło program badania komunikacji człowieka z delfinami. Badaczka Margaret Howe Lovatt przez pół roku mieszkała w specjalnym Domu Delfina z młodym delfinem o imieniu Peter. Przez 6 dni w tygodniu uczyła go angielskiego i obserwowała jego zachowania. Między człowiekiem a zwierzęciem wytworzyła się intymna, seksualna relacja. Z inspiracji tym wydarzeniem powstał lekki, zabawny i wzruszający spektakl, nagradzany na najważniejszych festiwalach Polski i Europy.

5 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

 

Ensemble Teatrale 22 Gradi

90 (dziewięćdziesiąt)

reżyseria: Daria Anfelli / muzyka i technika: Piet Paeshuyse / ze wsparciem Włoskiej Konfederacji Związków Pracowniczych CISL Werona

obsada: Sabrina Cason, Giorgio Ferrari ,Giacomo Ferrari, Antonio Fochesato, Mara Morandi, Piet Paeshuyse, Carlotta Scolari, Rossella Stevanella

„90” jest przedstawieniem zrealizowanym przez Ensemble Teatrale 22 Gradi – grupę aktorów-robotników kierowanych przez Darię Anfelli i wspieranych przez CISL (Włoska Konfederacja Związków Pracowniczych) w Weronie. Spektakl jest efektem procesu poszukiwań i refleksji wokół tematów silnie związanych z pracą i aktualną sytuacją pracowników. Istnieje we Włoszech popularna tradycja wiążąca osoby, zjawiska i zdarzenia pojawiające się w snach i w życiu z numerami od 1 do 90. W tych wyobrażeniach numer 90 to Strach.

5 grudnia 2017 // godz. 19.30 // Duża Scena

 

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

WYSOCKI. POWRÓT DO ZSRR

reżyseria: Piotr Sieklucki / tekst: Marina Vlady, Janusz Korczak / muzyka: Włodzimierz Wysocki

obsada: Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk

Wstrząsająca i inspirująca historia jednej z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego. Spektakl Piotra Siekluckiego to hołd dla twórczości pieśniarza wszechczasów, oparty o wspomnienia jego żony, Mariny Vlady i perspektywę syna artysty. Portret geniusza, ale i morfinisty i alkoholika, który na co dzień zmagał się z władzą i bezpieką ZSRR.

6 grudnia 2017 // godz. 18.00 // Scena Kameralna

 

JANUSZ RADEK. KAMERALNIE

Na Dużej Scenie zagra i zaśpiewa popularny piosenkarz i kompozytor Janusz Radek wraz z kameralnym zespołem. Program złożony jest z jego najbardziej rozpoznawalnych piosenek.

6 grudnia 2017 // godz. 20.00 // Duża Scena

Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej