https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wyróżnili zasłużonych

Do grona Honorowych Obywateli Szczawna-Zdroju, za sprawą uchwały Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju z 11 października 2017 r., dołączyli kolejni zasłużeni mieszkańcy: Aleksandra Jenner, Maria Świerz oraz Bogusław Girin. To zaszczytne wyróżnienie z rąk burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka oraz przewodniczącej Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju Ramony Bukowskiej odebrali podczas miejskich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Aleksandra Jenner to wieloletnia mieszkanka Szczawna-Zdroju. Znakomita malarka – portrecistka i pejzażystka, której prace zdobią ściany wielu instytucji, firm i przedsiębiorstw. Jest współtwórczynią amatorskiej grupy twórczej, a także wieloletnią członkinią Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Jej staranne portrety i piękne pejzaże mają swój niepowtarzalny klimat. Solidne inżynierskie przygotowanie pozwoliło jej na podjęcie pracy w uzdrowisku, gdzie zajmowała się m.in. badaniem wód mineralnych do 1980 roku.
Maria Świerz to wieloletnia mieszkanka Szczawna-Zdroju. Była członkinią powstałego w uzdrowisku w latach 50-tych zespołu amatorskiego Związku Zawodowego Służby Zdrowia, który przeistoczył się w teatr amatorski. Zespół inicjował i organizował życie kulturalne i rozrywkowe dla pracowników i kuracjuszy. Od 1960 r. była kierownikiem działu kulturalno-oświatowego i sprawowała tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę. Brała czynny udział w tworzeniu i rozwijaniu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego oraz Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Północnych, którego następcą jest Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. Pani Maria była nie tylko współorganizatorką życia kulturalnego lecz również społecznego. Przez kilka kadencji była radną miejskiej rady narodowej, pracowała w Komisji Oświaty i Kultury.
Bogusław Girin od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność” w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Automatyki Energetycznej we Wrocławiu. Od 1981 r. był przewodniczącym Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania we Wrocławiu. 13 XII 1981 r. został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia we Wrocławiu i Grodkowie, gdzie był przetrzymywany do 31 V 1982 r. Po zwolnieniu z internowania kontynuował działalność w podziemnych strukturach NSZZ „S”, a także rozpowszechniał nielegalne wówczas wydawnictwa. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Bogusław Girin od 2002 jest Prezesem Fundacji Wspierania Kultury „Ogrody”. Od lat prowadzi działalność kulturalną, organizował koncerty patriotyczne i wystawy prac malarskich.
(RED)
zasluzeni dla szczawna 
Aleksandra Jenner, Maria Świerz oraz Bogusław Girin z przewodniczącą Ramoną Bukowską i burmistrzem Markiem Fedorukiem.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty