https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nowa metoda leczenia dysleksji

 
Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogicznej z siedzibą Walimiu od listopada 2017 r. rozpoczyna stosowanie nowej metody leczenia dysleksji. – Dzięki Metodzie Warnkego można oddziaływać na przyczyny, a nie objawy dysleksji – wyjaśnia Regina Marciniak, dyrektor poradni.
 
To nowoczesna metoda terapeutyczna od wielu lat wykorzystywana przez terapeutów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, jej skuteczność jest bardzo wysoka. W badaniach nad efektywnością wykazano, że poprawa u uczniów po treningu według Metody Warnkego wyniosła 42,6%, podczas gdy wyniki po zastosowaniu tradycyjnego treningu (dodatkowe lekcje) poprawiły się zaledwie o 6,3%.
Terapia metodą Warnkego jest w swojej formie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży, a pierwsze efekty można zobaczyć w stosunkowo krótkim czasie. Dziecko wykonuje zadania przy pomocy specjalistycznych urządzeń tzw. Brainboya oraz Lateral Trainer Professional. Brainboy przypomina przenośną konsolę do gier, a prezentuje bodźce wzrokowe i słuchowe, stymulując mózg.
Metoda Warnkego zyskuje w Polsce coraz większe grono zwolenników, zarówno wśród pedagogów, rodziców, jak i samych uczniów. Ponieważ koncentruje się na przyczynach trudności
w uczeniu się efekty są długotrwałe.
 
Istota metody
 
Autor metody zauważa konieczność pracy u źródła problemu dysleksji, mianowicie w funkcjonowaniu mózgu. Najnowsze doniesienia naukowe pokazują, że przyczyną dysleksji i problemów w nauce jest obniżona zdolność pewnych obszarów mózgu do przetwarzania informacji wzrokowych, słuchowych i ruchowych oraz komunikacja między półkulami mózgowymi. Terapia metodą Warnkego poprzez odpowiednie ćwiczenia uwrażliwia mózg na przetwarzanie tego rodzaju informacji. W rezultacie u dziecka poprawie ulegają umiejętności czytania, pisania ze słuchu i estetyka pisma.
 
Opis metody
 
Terapia metodą Warnkego składa się z siedmiu kroków. Zadania wykonywane są przy pomocy specjalistycznego urządzenia medycznego. Zadaniem dziecka jest odpowiednio (zgodnie z instrukcją do każdego z zadań) reagować na prezentowane przez urządzenie odpowiednio dobrane bodźce wzrokowe i słuchowe, tym samym ćwicząc mózg dziecka. W miarę poprawnego wykonywania zadań ich trudność stopniowo wzrasta dostosowując się do umiejętności dziecka.
 
Przebieg metody
 
Podczas pierwszego spotkania przeprowadzany jest krótki wywiad na temat problemów dziecka w nauce. Jednocześnie, z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury przeprowadzana jest diagnoza na temat zdolności do przetwarzania informacji słuchowych i wzrokowych. Terapeuta uzasadnia cel kolejnych zadań wykonywanych przez dziecko dyslektyczne. Etap diagnozy kończy się podsumowaniem. Kolejne spotkania mają charakter treningu zdolności, które okazały się w diagnozie najbardziej zaburzone. Istnieje możliwość wypożyczenia łatwego w obsłudze urządzenia do samodzielnych treningów.
 
Efektywność metody
 
Dla uzyskania widocznej poprawy konieczne jest odbycie około trzydziestu godzin treningów. Efekty pracy z wykorzystaniem metody Warnkego są długotrwałe. Doświadczenie pokazuje, że potreningach metodą Warnkego, dzieci dyslektyczne po powrocie ze szkoły są mniej zmęczone, a wykonywanie zadań domowych staje się szybsze i przyjemniejsze.
(TS)
 
SONY DSC
– Dzięki Metodzie Warnkego można oddziaływać na przyczyny, a nie objawy dysleksji – wyjaśnia Regina Marciniak, dyrektor poradni.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty