Tygodnik DB2010

Droga kością niezgody

 

Od końca 2015 r. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego toczy nieustanny spór o ostateczne rozstrzygnięcie własności do drogi nr 380 D. Jest to droga stanowiąca łącznik między Unisławiem Śląskim a Głuszycą przez Rybnicę Leśną i Grzmiącą.

 

Decyzją Sejmiku Województwa (uchwała Sejmiku nr XVI/428/15 z dnia 26.11.2015) droga została przekazana Powiatowi Wałbrzyskiemu. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego zaskarżył tę decyzję uzasadniając, że nieuregulowany jest stan prawny działek, przez które przebiega droga, a ponadto otrzymuje 9,48 km drogi, która w przeważającej części nie nadaje się do użytku. Koszty remontu drogi przekraczają możliwości budżetowe powiatu. Uchwałę tę zaskarżyły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego także inne powiaty z Dolnego Śląska, którym również przekazano drogi dotychczas wojewódzkie. Postępowanie sądowe jest w toku. Stan faktyczny jest taki, że droga 380D nadal stanowi własność Województwa Dolnośląskiego.

-Ponieważ radnym opozycyjnym wyczerpały się tematy, którymi mogliby atakować Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego, postawili w swoich wystąpieniach na sesji na konieczność remontu omawianej drogi, próbując zmusić zarząd powiatu do podjęcia działań remontowych. Są głusi na argumenty, że sprawa własności drogi nie jest jednoznaczna, ponieważ nie mamy stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego i zarząd nie może wydatkować środków budżetowych Powiatu na remont cudzej własności. To byłoby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych – tłumaczy Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski.  – Radni podnoszą, że jest to droga ważna dla naszego powiatu z punktu widzenia turystycznego, ponieważ korzystający z atrakcji Głuszycy czy Mieroszowa turyści jeżdżą tą drogą na narty. Pytam: gdzie radni opozycyjni byli przez te wszystkie lata, kiedy droga popadała w ruinę będąc w zarządzie województwa? Zapytałem też radnych dlaczego tyle lat interes mieszkańców i turystów nie był tak ważny jak obecnie, tym bardziej, że droga na odcinku Rybnica Leśna – Unisław Śląski nie była utrzymywana w okresie zimowym, więc nie mogli z niej korzystać turyści – dlaczego wtedy tak intensywnie nie zabiegali o jej utrzymanie i naprawę – dodaje wicestarosta.

Pytany o działania radnych w sprawie spornej drogi Starosta Jacek Cichura wyjaśnia:

– Doskonale zdajemy sobie sprawę ze stanu technicznego tej drogi i spowodowanych tym utrudnień dla mieszkańców i turystów. Ale podkreślam – czekamy na decyzję sądu w tej sprawie. O stan techniczny tej drogi, spośród wszystkich radnych pytała jedynie wiceprzewodnicząca rady powiatu Grażyna Owczarek i to ona stale monitoruje przebieg sprawy. My, jako zarząd powiatu, również zabiegaliśmy o remont u zarządcy drogi – Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, ale usłyszeliśmy w odpowiedzi, że są inne drogi, o ważniejszym znaczeniu dla województwa, które wymagają remontu. Ponieważ koszt remontu tak długiego odcinka to kilka, a może kilkanaście milionów złotych, Sejmik Województwa Dolnośląskiego chciał się pozbyć problemu i przekazał nam drogę „ w prezencie” – mówi starosta.

Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego jest zgodny – do ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego żadne prace remontowe na drodze 380 nie będą prowadzone. Zarząd jednak nie unika odpowiedzialności – droga jest utrzymywana w okresie zimowym na całej długości z pieniędzy powiatu, wykonano również częściowe naprawy największych ubytków w powłoce asfaltowej. Czekamy zatem z niecierpliwością na wyrok sądu w tej sprawie aby nam wszystkim jeździło się lepiej.

(GŁ)

Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu

grazyna owczarek

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Grażyna Owczarek zabiega o remont drogi łączącej Głuszycę z Unisławiem Śląskim.

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej