Tygodnik DB2010

Walimski sukces w Cannes

 

Film dokumentalny w reżyserii Mateusza Kudły pt. “Ludzie z klisz” zdobył główną nagrodę, czyli Złotego Delfina na festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes. Obraz przedstawia historię 120 klisz fotograficznych odnalezionych na strychu kamienicy w Walimiu.

 

Przypomnijmy: na strychu jednej z kamienic w Walimiu w starych walizkach znajdowało się pudełko ze 120 kliszami, częściowo skatalogowanymi lub szczątkowo opisanymi, którymi zaopiekował się Łukasz Kazek. Po kilkumiesięcznej profesjonalnej obróbce, na ponad 800 czarno-białych fotografiach z lat 1947 – 1952, ukazał się “świat, którego już nie ma”. Przedstawiały one bowiem codzienność ówczesnych mieszkańców Walimia. Od chrzcin, komunii, wesel, przez wydarzenia sportowe i kulturalne, po zwykłe, powszednie zajęcia, czy krajobraz. Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki – nieżyjący już organista kościelny. Uchwycony negatywem świat w cudowny sposób odżywa, niezwykłe historie ludzi z klisz opisywały środki masowego przekazu, a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiły także na deski teatru w spektaklu muzycznym pt. „Polska 120”.

Film dokumentalny w reżyserii Mateusza Kudły pt. “Ludzie z klisz” został wyprodukowany przez “Fakty po południu” TVN24, a zdjęcia do filmu wykonał Artur Głupczyk. Złoty Delfin, którym wyróżniono „Ludzi z klisz” to przyznawana co roku w na festiwalu w Cannes główna nagroda dla najlepszych filmów korporacyjnych i dokumentacji telewizyjnych. Warto przypomnieć, że to kolejna prestiżowa nagroda, którą uhonorowano ten film dokumentalny, bowiem 23 marca br. zdobył już nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago.

(EF)

 lukasz Kazek ze swoim archiwum

Łukasz Kazek zaopiekował się kliszami Filipa Rozbickiego.

Tags: , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej